آیا می‌توان اطلاعات ذخیره شده روی هارد درایوها را برای همیشه پاک کرد؟

خانه » مطالب آموزشی » آیا می‌توان اطلاعات ذخیره شده روی هارد درایوها را برای همیشه پاک کرد؟
زمان : 17 دی 1398 دسته بندی : مطالب آموزشی
رای دادن به نوشته

فایلهای دیلیت شده همواره قابل بازیابی هستند و این مسأله زمانی که بخواهید PC و یا متعلقات آن را به فرد دیگری بدهید برای شما دردسر ساز خواهد شد. زمانی که اطلاعات شما از نوع حساس مالی، اسناد کاری یا عکس‌های خصوصی باشند که امکان استفاده از آنها علیه خود شما وجود داشته باشد احتمالا دوست ندارید که دست غریبه‌ها به آن برسد.
خوشبختانه، اقدامات خاصی برای حفاظت از داده‌های شما وجود دارد و فرقی نمی‌کند که این اطلاعات روی PC شما باشد یا هارد درایو و فلش USB، در ادامه شما را با روند کار آشنا خواهیم کرد

حذف کامل اطلاعات.

 

هارد درایوهای مکانیکی در مقایسه درایوهای سالید استیت و درایوهای اکسترنال
فایل‌های دیلیت شده تنها از روی برخی از درایوها قابل ریکاور شدن هستند و در ادامه به شما نشان خواهیم داد که درایوهای مختلف چگونه فایل‌های دیلیت شده را مدیریت می‌کنند.

درایوهای مکانیکی: هارد درایوهای مکانیکی قدیمی (انواعی که دارای یک صفحه مغناطیسی چرخنده هستند) همچنان در PCها مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر PC شما فاقد SSD می‌باشد قطعا دارای یک هارد مکانیکی است. فایل‌هایی که از این درایوها پاک می‌کنید قابل بازیابی یا اصطلاحا ریکاوری هستند. زمانی که اطلاعاتی را از روی یکی از این درایوها پاک کنید، درایو شما آن اطلاعات را دیلیت شده قلمداد می‌کند. تا زمانی که آن اطلاعات بازنویسی یا اصطلاحا اور رایت نشده باشند شما می‌توانند هارد را اسکن و اطلاعات دیلیت شده آن را ریکاور نمایید.

درایوهای سالید استیت داخلی: در این درایوها از نوعی فناوری به نام TRIM استفاده می‌شود. زمانی که فایلی را از یک درایو سالید استیت یا SSD پاک می‌کنید، سیستم عامل به درایو اطلاع می‌دهد که فایل دیلیت شده است. پس از این مرحله درایو، داده‌های فایل را از سلول‌های حافظه پاک می‌کند. این کار با هدف بالا بردن سرعت سیستم انجام می‌شود و برای نمونه فرایند رایت داده روی سلول‌های خالی با سرعت بیشتری انجام می‌شود. اما مزیت دیگر این کار آن است که مطمئن خواهید شد فایل‌های دیلیت شده از روی SSDهای داخلی قابل بازیابی نخواهند بود.

درایوهای سالید استیت اکسترنال و دیگر ابزارهای ذخیره‌سازی قابل جدا شدن: فناوری TRIM تنها برای SSDهای داخلی قابل استفاده می‌باشد. به بیان دیگر، چنانچه یک SSD خارجی در اختیار داشته باشید و از طریق کابل USB آن را به کامپیوتر متصل نمایید، فرمان TRIM فایل‌های شما را پاک نخواهد کرد. این بدان معناست که فایل‌های دیلیت شده از روی SSD اکسترنال قابل بازیابی هستند. علاوه بر این می‌توان فایل‌های دیلیت شده را از روی فلش درایوهای USB، کارت‌های SD و انواع دیگری از ابزارهای ذخیره‌سازی قابل جدا شدن بازیابی کرد.
چنانچه PC شما مجهز به یک درایو سالید استیت است تنها کافی است که سیستم عامل خود را از نو نصب نمایید تا داده‌های شما را پاک کند. چنانچه PC شما دارای یک درایو مکانیکی است لازم خواهد بود که پیش از باز نصب سیستم عامل کلیه اطلاعات موجود روی آن را پاک نمایید. اگر یک هارد اکسترنال در اختیار دارید لازم است که اطلاعات روی آن را نیز پاک کنید.

پاکسازی درایوهای اکسترنال
برای پاک‌سازی کلیه اطلاعات روی درایوهای اکسترنال لازم است که هارد خود را فرمت کنید. برای این منظور کافی است که درایو را به کامپیوتر خود متصل نموده و در پنجره Windows Explorer یا File Explorer راست کلیک و سپس گزینه فرمت را انتخاب نمایید. مطمئن شوید که باکس کنار عبارت Quick Format را از حالت انتخاب خارج نمایید تا عملیات فرمت به سادگی انجام شود. چنانچه عملیات فرمت کردن را به سرعت انجام دهید فایل‌های دیلیت شده از روی درایو شما به صورت کامل از بین نخواهند رفت. این فرایند را برای هر درایوی که می‌خواهید اطلاعاتش را پاکسازی نمایید تکرار کنید.

 

در ویندوز XP حتی پس از فرمت کامل هارد، اطلاعات شما قابل بازیابی می‌باشند. در ویندوز ویستا با فرمت کامل هارد، اطلاعات آن اور رایت خواهند شد. لازم به ذکر است که در ویندوز ۷، راهی برای فرمت کامل هارد وجود ندارد و به همین دلیل است که در زمان نصب مجدد ویندوز به جای استفادده از گزینه Format باید از ابزاری مانند DBAN استفاده شود. گفتنی است که می‌توان از دیگر ابزارهای ویژه این کار نظیر CCleaner نیز استفاده نمود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید